Мэта: узбагачаць слоўнікавы запас вучняў словамі з мастацкіх твораў;
развіваць чытацкія ўменні тлумачыць словы і ўчынкі дзейных асоб байкі, выказваць свае адносіны да іх;
вучыць разумець галоўную думку твораў;
выхоўваць павагу і любоў да прыроды.
Ход урока
1.Маўленчая размінка
Ранкам ясень Ясь садзіў,
Ясень хораша паліў,
Цёплы весні дзень яснеў,
Ясеў ясень заквітнеў.
А.Дзеружынскі
-Якое дрэва пасадзіў Ясь?
-Прачытайце верш, правільна вымаўляйце гукі.
2.Уступная гутарка
-Паслухайце верш П.Панчанкі “Лясы і рэкі”.(ст.63)
-Якую праблему падымае аўтар твора?
-Як паэт вырашыў прыпыніць экалагічную катастрофу?
3. Паведамленне тэмы ўрока
-Як вы лічыце, на якую тэму мы павінны працягваць размову і вывучаць творы?
-Мы не застаемся абыякавымі да праблемы экалогіі і сёння будзем гаварыць пра яе на прыкладах у беларускіх творах.
- Пазнаёмімся з байкай Уладзіміра Правасуда “Вадзянік і Лесавік”.
- Што вы ведаеце пра такі жанр, як байка?
-Выберыце тры сцвярджэнні з прапанаваных на ст.65, 6 задання ў падручніку.
-З якой байкай У.Правасуда вы ўжо знаёміліся на ўроках чытання?
Слоўнікавая работа
Ст.63
-Прачытайце байку У. Правасуда на ст.63
-Аб чым хочуць папярэдзіць нас Вадзянік і Лесавік словамі байкі?
-Якія пачуцці выклікаюць у вас героі байкі? Чаму?
-Якая бяда здарылася на вадаёме?
-Чаму Лесавіку цяпер не жывецца ў лесе?
- Прачытайце байку яшчэ раз.
-Складзіце па змесце байкі некалькі пытанняў, якія б пачыналіся словамі ХТО? ЧАМУ? ДЗЕ? ЯК?
-Каго і за што байкапісец асуджае ў творы?
-Што, на вашу думку,хацеў сказаць аўтар?
-Знайдзіце і зачытайце мараль байкі. (асноўную думку)
4. Работа па рэпрадукцыі карціны І.Шышкіна “Высечка лесу”
( знаёмства з мастаком, пытанні ст.67)
-На карціне мастака мы бачым, як чалавек знішчае лес, які рос вякамі.
Мы ведаем, што не так хутка як нам хочаца, растуць дрэвы.
Цікавыя звесткі
Дуб расце прыкладна 20 см у год. Лічыце: 10 гадоў- 2м
Елка- 1год- 3-4 см, наступныя 15 гадоў- 10-20 см, пасля 15 гадоў-скорасць роста павялічваецца.
-А што можна зрабіць, каб вырашыць такую праблему,як вырубка лесу?
-Хто з вас ужо садзіў дрэва, або дапамагаў гэта рабіць дарослым?
-Раскажыце, як правільна садзіць дрэва?
-Беларускі паэт П.Броўка таксама задае нам гэтае пытанне ў сваім вершы “А ты хоць дрэўца пасадзіў”?
Слоўнікавая работа, ст.66
-Прачытайце верш, ст.66
-Якія пачуцці выклікае ў нас верш?
-Пра якія падзеі з жыцця чалавека паведаміў паэт?
-Зачытайце радкі, у якіх гаворыцца, як выглядала месца, дзе зараз расце сад?
-Дзякуючы каму з’явіўся сад?
-З чым параўноўвае аўтар вясновы сад?
Растлумачце сэнс выразаў:
1) Каб кожнай яблыняю ён
Усхваляваў нам сёння грудзі.
2) Ён так святло сваё разліў?
-Злучыце лініямі мастацкі вобраз, ужыты ў вершы, і яго значэнне.
Паплыў удаль Белы колер кветак яблынь
Як ветраць белы Вецер нясе па паветры белыя кветкі хвалямі
Разліў сваё святло На сонцы вялікі белы сад і апалыя кветкі здалёк
выглядаюць вельмі ярка
-Якая галоўная думка верша?
5.Дамашняе заданне
Верш П.Броўкі вывучыць на памяць
6. Падвядзенне выніку
-Назавіце прозвішчы паэтаў, творы якіх мы вывучалі?
-Якой тэмай звязаны гэтыя творы?
-Чым адрозніваюцца творы П.Броўкі і У.Правасуда?
раскрыть » / « свернуть